Genel

Web Sitesi Neden Önemlidir ve Niye Yapılmalıdır?

Web Sitesi Neden Önemlidir ve Niye Yapılmalıdır?

Akıllı telefonların da popülerleşmesinin bir sonucu olarak, bulunduğumuz zamanda insanlar artık ulaşmak istedikleri bilgiye hemen internetten ulaşmaktadır. Bir marka,  konu, kurum, ürün ya da şahıs hakkında bilgi edinmek istediklerinde internet arama motorları üzerinden web sitelerine ulaşmaktadırlar.
 
Facebook ve Instagram hesapları her ne kadar popüler olarak kullanılıyor olsa da web siteleri en güvenilir bilgi kaynağı olarak etkili bir yöntemdir. Buna istinaden web sitesi olan bir kişi, marka, ya da kurum; profesyonel imajı bakımından web sitesi olmayan rakiplerine istinaden çok daha avantajlı konumdadır. Kurumsallık, profesyonellik ve en önemlisi güvenilirlik konusunda daha iyi olduğu imajını vermektedir.
 
Ulaşmak istenilen hedef kitle ve potansiyel müşterilere ilaveten mevcut müşteriler ve takipçilerinize sunulan web sitesi, imaj açısından da rekabette avantaj sağlamaktadır.
 
Günümüzde web siteleri; firmaları, kişileri, markaları ya da sunulan hizmetleri sanal ortamda en etkili şekilde temsil eden araçlardan biri haline gelmiştir. E- ticaret sitesi ile ürün satışı yapan bir mağaza için sadece mağazadan daha fazla satış yapan bir ortam oluşturmuştur. Bir ürünü, markayı ya da kişiyi, yer ve zaman kısıtlarından dolayı ulaşamadığı hedef kitlelere ulaştırması açısından web sitesi etkili bir araçtır.
Web sitesi hem hedef kitleye ulaşımın ve ulaşılmasını sağlayan iki taraflı bir araçtır. Ayrıca web sitesinde belirtilen bilgiler, web sitesinin sahibi olan kurum ya da kişinin inisiyatifi şeklinde oluşturulmaktadır. Hedef ve genel bilginin, web sitesi aracılığıyla insanlara daha hızlı bir şekilde anlatılabilir.
 
Günümüzde çoğu işletme, tüzel kişi ya da marka web sitesi sayesinde hedef kitlesini büyütmekte, SEO çalışmaları ve internet reklamları ile çok daha etkili bir şekilde uygun maliyetlerle hedef kitlesine ulaşmaktadır.
 

Web Sitesi Sahibi Olmanın Avantajları;

·  Baskılı materyallere (broşür, katalog vb..) göre daha maliyetsizdir.

·  Düşük maliyetlerle internet üzerinden çok daha fazla kişiye ulaşma imkânı sağlar.

·  Web sitesinde sunulan bilgiler, web site sahibinin istediği sıklıkta güncellenebilir.

·  Web site adresinin uzantısıyla mail adresine sahip olur. Bu şekilde bir mail adresi; Hotmail, Gmail, Yandex gibi bilinen mail servislerinin mail adresleri yerine daha ciddi ve kurumsal bir imaj sunar.